ДО
ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА
ОБЩИНСКИ СЪВЕТ-ШУМЕН

 

ДОКЛАДНА ЗАПИСКА
от ВЕСЕЛИН ЗЛАТЕВ – КМЕТ НА ОБЩИНА ШУМЕН

Относно:Разкриване на социална услуга в общността “Защитено жилище” за младежи, напускащи специализирани институции за деца

 

Уважаема г-жо Председател,
      Уважаеми Дами и Господа Общински съветници,

С Решение №345 от 24.03.2005 г. на Общински съвет гр.Шумен бе приета Общинската социална политика 2005-2007 година и План за действие към нея, в който по Стратегическа цел ІІ ”Жилищна политика, ориентирана в подкрепа на рисковите групи от населението” е предвидено изграждане на “Защитено жилище”.

Междувременно за новоразкрития Комплекса за социални услуги за деца и семейства, след проведен от МТСП конкурс за изпълнител на дейностите е избран Институтът по социални дейности и практики /ИСДП/, с който на 01.07.2005 г. МТСП и Община Шумен подписаха Тристранен договор за сътрудничество за срок от една година. В конкурсното предложение на ИСДП, освен услугите за деца и семейства, които ще се предоставят в Комплекса, е предвидено и разкриване на услуга “Защитено жилище”.

Защитеното жилище е социална услуга, която се предоставя в общността по смисъла на чл.36, ал.2, т.11 от ППЗСП.

Основна цел – да осигурява подслон на младите хора, да им даде възможност за успешна социалната реализация и придобиване на умения за водене на независим живот.

Критерии за прием – в защитеното жилище ще се настаняват млади хора на възраст от 18 до 25-годишна възраст, които се нуждаят от подкрепа за социална и професионална интеграция при прехода от напускане на специализирана институция към самостоятелен независим живот.

Обхват – в защитеното жилище ще се настаняват младежи, попадащи в следните категории: сираци и изоставени деца, напуснали специализирана институция; млади хора, които не получават подкрепа от биологичните си семейства по отношение на дом, работа и финансова сигурност, навършили 18-годишна възраст и напускащи специализирана институция за деца; млади хора с тежки социални и поведенчески проблеми, лишени от подкрепата на близки хора.

Продължителност на престоя – престоят в защитеното жилище е до една година с възможност да бъде удължен по преценка на комисията по настаняване в зависимост от индивидуалните потребности. Максималният срок не може да надвишава две години.

Насочване към услугата – извършва се от Дирекция “Социално подпомагане” – отдел “Закрила на детето” гр.Шумен, Директора на ДОВДЛОРГ “Детелина” и Дирекция “Социална политика и здравеопазване” – Община Шумен, граждани и институции, които имат информация за предоставяната социална услуга.

Комисия по приемането и настояването в защитеното жилище - състои се от представители на екипа на Комплекс за социални услуги за деца гр.Шумен, Дирекция “Социално подпомагане” – отдел “Закрила на детето” гр.Шумен и представители на ДОВДЛОРГ “Детелина, гр.Шумен.

Ред за настаняване – младите хора подават в Дирекция “Социално подпомагане” следните документи за кандидатстване: молба за ползване на социалната услуга, декларация за семейното състояние и доходи, копие на документ за самоличност, удостоверение за здравословно състояние.

Социалният работник от Дирекция “Социално подпомагане” изготвя оценка за потребностите на младия човек и необходимостта за настаняване в защитеното жилище и доклад-предложение до комисията по прием. Дирекция “Социално подпомагане” издава настанителна заповед.

Финансови условия за пребиваването – неработещите млади хора получават финансова подкрепа за срок от два месеца. За този период са задължени: да се регистрират в Дирекция “Бюро по труда”, гр.Шумен, да търсят активно работа, да участват в доброволческа дейност на Комплекса за социални услуги, да се запознаят с програмите за квалификация и преквалификация на Дирекция “Бюро по труда”. След изтичане на този период се прави преоценка на нуждите на все още неработещите младежи за изясняване причините за това и въз основа на тях се взема решение за продължаване на финансовото подпомагане, което не може да надвишава 3 х 2 месеца или общо 6 месеца. Работещите младежи, настанени в защитеното жилище имат право да ползват защитеното жилище до изтичане на максималния срок - една година, но при условие, че няма по-крайно нуждаещи се младежи от общността и заплащат месечна такса в размер от 50% от доходите си, съгласно тарифата за таксите за социални услуги, финансирани от републиканския бюджет.

Всички посочени критерии и изисквания са включени в Правилата за организация на дейността в “Защитено жилище”.

След проведените няколко работни срещи между Общинска администрация и ръководния екип на ИСДП и постъпила тяхна докладна записка до кмета на Общината, се очертаха следните възможности за съвместно реализиране на социалната услуга, изразяващи се в:

Съвместната дейност при разкриването на “Защитено жилище” ще предостави на Общината възможност за:

Във връзка с гореизложеното, на основание чл. 36а, ал.2 от ППЗСП, в изпълнение на Решение №345 от 24.03.2005 г. на ОбС гр.Шумен и Договора за предоставяне на услуги в Комплекса за социални услуги за деца, между МТСП, Община Шумен и ИСДП – София, предлагам Общинския съвет да вземе следните

Р Е Ш Е Н И Е :

1. Открива, считано от 1.12.2005 г. социална услуга в общността “Защитено жилище” за младежи, напускащи специализирани институции за деца:

2. Определя за нуждите на социалната услуга “Защитено жилище” общински имот от общинския жилищен фонд, апартамент с адрес гр.Шумен, ул.”Деде Агач”, №17, ап.42 за безвъзмездно ползване за срок, докато се предлага услугата.

3. Възлага на “Общински жилища и имоти”ЕООД гр.Шумен да извърши ремонтните дейности в жилището.

4. Възлага на Кмета на Общината да предприеме необходимите законови действия, за продължаване на предоставянето на услугата “Защитено жилище” като държавно делегирана дейност, съгласно Решение на МС №1045/30.12.2004 г. Услугата “Защитено жилище” да бъде със следните натурални и стойностни показатели:

 

ПРЕДЛОЖИЛ,
ЗАМ. КМЕТ СОЦИАЛНА
ПОЛИТИКА И ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ:
/Д-Р Е. СТАНЧЕВА/
КМЕТ НА ОБЩИНА ШУМЕН:
/В. ЗЛАТЕВ/