ДО
ПРЕДСЕДАТЕЛЯ
НА ОБЩИНСКИ СЪВЕТ
ШУМЕН
ОТНОСНО: | Удостояването на Красимир Дамянов Савов с почетното звание на Община Шумен – "Носител на златна значка" |
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ПРЕДСЕДАТЕЛ,
ДАМИ И ГОСПОДА ОБЩИНСКИ СЪВЕТНИЦИ,
В Община Шумен е постъпило предложение от НЧ "Т. Петков" - Шумен с вх № 76-00-29/26.04.200г. за удостояване на Красимир Савов за активна обществена и творческа дейност.
Общинската администрация подкрепя предложението.
Красимир Савов е роден на 01.10.1955 г. в гр. Шумен. Завършил Института за музикални и хореографски кадри в гр. София и АМТИ – гр. Пловдив със специалност "Български народни танци и хореографска режисура".
От 1979 г. е хореограф на АНТП "Шумен", а от 1987 г. до 1992 г. негов главен художествен ръководител.
От 1993 г. до сега е хореограф на Ансамблите "Мадара" и "Звънче" при читалище "Т. Петков" гр.Шумен.
Сценарист и режисьор е на много танцови постановки на ансамблите, с които те се представят успешно на конкурси и фестивали в страната и чужбина. Танците му "Игри край Тича", "Веселите музиканти", "Как се чука чер пипер", "Ученици", "Шумналии" са поместени в библиотека "Танцово изкуство".
Носител е на орден "Кирил и Методий" І-ва степен. Произведението му "Веселите музиканти" е излъчено за най-добър детски танц през 1987 г. През 1994 г. на Коледното надиграване в гр. Варна печели ІІ-ра награда с музикално-танцовата си творба "Драгоевски сватбен понеделник" в изпълнение на фолклорен ансамбъл "Мадара".
През 2000 г. създаде и режисира грандиозния спектакъл "Шумен изпраща ХХ век", в който участваха над 500 изпълнители.
През 2002 година е удостоен със "Златна лира" най-високото отличие на Съюза на музикално-танцовите дейци в България.
На международни фестивали е печелил: специалната награда в гр. Шатаньов дьо Фау - Франция с фолклорен ансамбъл "Шумен" и специалната награда на Празника на цветята в гр. Дебрецен, Унгария с детския фолклорен ансамбъл "Звънче".
През годините многократно е осъществявал редица концерт-спектакли, свързани с бележити дати и годишнини, с празници и фестивали в страната и чужбина.
Като Под Председател на Центъра за художествена самодейност организира и осъществява курсове-експедиции из цяла България.
От 1996 г. е автор и водещ на добилото популярност в страна фолклорно предаване "ТОП ТОН ФОЛК" по ТОП телевизия. Негов принос са филмите за Данислав Кехайов - "Песента е моят живот", за Иван Вълев – "Маестрото", за Георги Германов - "Без песен не мога", за Володя Стоянов - "Песента брод няма" и "Каракачаните - живот и съдба".
Във връзка с гореизложеното и по повод 50 годишния му юбилей и 25 години творчески път на хореографа Красимир Дамянов Савов предлагам Общински съвет Шумен да
1. Присъжда званието "Носител на златна значка" на КРАСИМИР ДАМЯНОВ САВОВ по чл.31 от Статута на символите, почетните знаци и звания на Община Шумен.
Предложил, Зам. кмет по култура, просвета и образование: /Д. Иванова/ |
КМЕТ НА ОБЩИНА ШУМЕН: /В. Златев/ |
ПРИЛОЖЕНИЕ
за удостояването на Юрий Кирилов Аврамов
със званието "Почетен гражданин на гр.Шумен"
Роден на 7.04.1939 г. в гр. Шумен.
Завършил средно образование в Единно средно училище "Н.Й.Вапцаров" през 1953 г.
Висше образование е получил в Московския държавен икономически институт, специалност "Икономика на промишлеността"
Работи в Завода за товарни автомобили "Мадара" като плановик, старши икономист, секретар на заводски комитет на ДКМС. Завежда отдел "Икономически" във в. "Шуменска заря". През периода 1968-1970 г. е секретар на ГК на БКП – Шумен.
От 20.11. 1970 – 17. 01. 1974 г. е председател/кмет на Градския народен съвет.
По време на кметуването му започва разработването на нов градоустройствен план, който е утвърден през 1975 г и, с редица промени, продължава да действа и до днес. В чертите на гр.Шумен влиза като квартал с. Дивдядово. Утвърден е идейно–застроителния план на ЖК "Б. Българанов" /дн. Гривица/. Ежегодно се изграждат по 300–400 държавни жилища. Завършени са входно–изходните магистрали към София и Варна. Започва изграждането на Изчислителния център, кино "Херсон", днешната сграда на Община Шумен, Хибридния център по свиневъдство, нова площадка на Химически завод "П.Волов". През 1972 г. е учредена "Наградата на Шумен"
Открива се СОУ "В.Левски" и Висшия педагогически институт /1971/. През същата година се провеждат първите Национални пионерски / днес ученически/ хорови празници "Д.Войников". Възстановен е държавният статут на симфоничния оркестър като Държавна филхармония. В Шумен гостува оркестърът на Московската държавна филхармония и Държавният симфоничен оркестър на СССР – първи гастроли на световни симфонични колективи от чужбина в Шумен.
През 1972 г. футболният отбор на ФД "П. Волов" за първи път влиза в "А" републиканска футболна група. През същата година Градският съвет учредява купа "Шуменска крепост" за състезания по туристическо ориентиране. През февруари 1973 г. е открито Радио Шумен. През 1974 г. се откриват нови детски градини в района на Стария град.
След този период той е секретар на окръжния и общинския комитет на БКП, а от 2003 г. е съветник в настоящия общински съвет.
На обществени начала е работил като председател на Окръжния съвет на Научно–техническите съюзи и в ръководствата на други обществени организации. Също на обществени начала от 1967 г. оглавява НЧ "Д.Войников". Той е заместник-председател на Съюза на народните читалища и председател на Общинския читалищен съвет. Той е един от учредителите на Фондация "П.Владигеров", през 1993 г. и, от нейното създаване до сега, е избиран непрекъснато в органите й на управление.
Той има заслуги за развитието на автомобилния завод, създаването и утвърждаването на Комбината за обработка на алуминий, ЗИЕНО, Окръжен център по стандартизация и други стопански звена, за изграждането на обекти за битови услуги, търговия и почивка в производствените предприятия, за разширяване на туристическите прояви на работещите в тях и създаване на мрежа от отраслови и заводски домове на културата, за увеличаване на мащабите на жилищното строителство, изграждането на редица младежки заведения, спортния комплекс "Плиска", кино "Херсон" и други сгради и оформянето на входните магистрали на града, както и в подготовката и реализацията на окръжната програма за ознаменуване на 1300 годишнината на българската държава.
Оказал е съдействие за решаване на проблеми на Висшия педагогически институт, Радио Шумен и Държавна филхармония, за основаване на ученическите хорови празници "Д. Войников" и на рецитаторския конкурс "Поезия на дружбата".
Изключителен е приносът му в живота на НЧ "Д. Войников". Осигуряват се условия за много успешна дейност на най–старите творчески колективи – хор "Родни звуци" и киноклуб "Мадарски конник", създават се нови формации и клубове, разнообразяват се съдържанието и формите на културно–масовата работа и се обогатява библиотеката. Слага се началото на Националния фестивал на любителски исторически филми. Далеч преди обществено–политическите промени, читалището организира национални чествания на Б. Пенев и Ст. Чилингиров и привлича дейци без оглед на партийната им принадлежност. То винаги е класирано на едно от челните места при всички национални прегледи на читалищната дейност. Признание за мястото, което в наши дни то заема в читалищната общност, бе неговото домакинство на 29-я конгрес на Съюза на народните читалища, с което Шумен стана четвъртият град, където е свикван такъв форум. Председателят на читалището е сред най-активните дейци на СНЧ в общината, областта и страната.
Господин Юрий Аврамов е играл важна роля в провеждането на Първия международен конкурс за пианисти "П. Владигеров" най–голямото събитие в съвременната музикална история на Шумен и в организацията на националните международни конкурси "П. Владигеров" през настоящото и миналото десетилетие.
Той се ползва с безспорен авторитет като инициативен, принципен и високоорганизиран ръководител, притежаващ широк поглед и далновидност и способен да обединява хора от различни възрасти, обществени и етнически слоеве.
Награждаван е с ордени и медали, с "Почетна значка на Шумен" - І ст., с отличието на Българския туристически съюз "Заслужил деятел на туризма".