ДО
ОБЩИНСКИ СЪВЕТ
ШУМЕН
ОТНОСНО: | Приема Статут за честване на национални, официални и професионални празници и празници на етническите общности в община Шумен |
УВАЖАЕМИ ОБЩИНСКИ СЪВЕТНИЦИ,
На основание чл.21, ал.2 от ЗМСМА, предлагам на Общинския съвет да вземе следното
Утвърждава Статут за честване на национални, официални и професионални празници и празници на етническите общности в община Шумен.
ПРЕДСЕДАТЕЛ
НА ПК по ККИНИПВ:
/Р.Спасова/
Чл. 1. Този статут урежда начина, по който се отбелязват с тържествени общоградски чествания, организирани от община Шумен, национални и професионални празници и празници на етническите общности в Шумен.
Чл.2. Тържественото отбелязване с общоградски чествания, организирани от община Шумен, национални и професионални празници и празници на етническите общности в Шумен е израз на дълбоко уважение и преклонение на гражданите на Шумен към историческото ни минало, към усилията и делата на различни професионални съсловия и към традициите и културите на етническите общности.
Чл.3. В Шумен задължително се отбелязватс тържествени общоградски чествания, организирани от общината, следните дати: 1 януари - Нова година,19 февруари - годишнината от смъртта на Апостола на свободата Васил Левски; 3 март - Национален празник на Република България; 8 март - Международен ден на жената; 8 април - Международен ден на ромите; 1 май - Международен ден на труда; 6 май - Ден на храбростта и Българската армия; 9 май - Ден на Европа; 11 май - Ден на Шумен; 24 май -Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост;1 юни –Медународен ден на детето; 2 юни - Ден на Ботев и на загиналите за свободата на България; 6 септември – Ден на съединението; 22 септември - Ден на независимостта на България; 1 ноември – Ден на народните будители; 25 и 26 декември – Рождество Христово /Коледа/, Възкресение Христово/ Великден/ и Байрям /датите ще се определят всяка година поради естеството на празниците/.
Чл.4 . Специални тържествени общоградски чествания могат да се организират в чест и на други важни събития в българската и световна история и от историята на Шумен, както и по повод важни събития в живота на града и страната.
Чл.5. Община Шумен организира тържествени общоградски чествания на професионални и съсловни празници и празници на етничиските общности по начин и график, утвърден от ПК ”Култура, културно-историческо наследство, интеграционна политика и вероизповедания”.
Чл.6. Начинът и формата на отбелязване на всеки един празник се определя от ПК ”Култура, културно-историческо наследство, интеграционна политика и вероизповедания” по доклад на Дирекция “Просвета, култура и младежки дейности” най-късно десет дни преди тържеството. Дирекцията представя за утвърждаване основните моменти в сценария за тържеството, списък на ораторите и на участниците в художествената програма, както и план сметка на средствата, необходими за провеждането му.
Чл.7. ПК ”Култура, културно –историческо наследство, интеграционна политика и вероизповедания” утвърждава шестмесечен календар на честваните празници, представен от Дирекция ”Просвета, култура и младежки дейности”.
Чл. 8. Средствата от параграфи “Градски празници” и “Професионални празници” могат да се изразходват само с решение на ПК ”Култура, културно-историческо наследство, интеграционна политика и вероизповедания”за целите, предвидени в този Статут.
Чл. 9. Статутът за честване на национални и професионални празници и празници на етническите общности е приет от Общинския съвет с решение №......................2004 г.